Inicijativa Pravo na vodu najoštrije osuđuje nemar koji je doveo do ponovne pojave nematoda (valjkastih crva) u vodi iz gradskog vodovoda u Novom Sadu kao i performans čelnika grada koji su pred kamerama popili čašu vode i time relativizovali problem. Zapostavljanje i posledično propadanje sistema doveli su do toga da građani ponovo dobijaju zdravstveno spornu vodu za piće, što je nedopustivo kršenje osnovnog prava na vodu kao i važećih propisa o higijenskoj ispravnosti vode. Zahtevamo hitne mere kako bi se obezbedila dostupnost higijenski ispravne vode za piće u pogledu svih fizičko-hemijskih i mikrobioloških karakteristika definisanih odgovarajućim Pravilnikom, kao i punu odgovornost onih koji su zaduženi za obezbeđivanje javnog interesa u vodosnabdevanju.
Ponovljeni problem sa nematodama u vodi
Zvanična analiza Instituta za javno zdravlje Vojvodine potvrdila je prisustvo nematoda u uzorku vode iz rezervoara JKP „Vodovod i kanalizacija“ Novi Sad, uzetom 15. aprila. Ovo je već drugi put u kratkom vremenskom periodu da se u novosadskoj vodi za piće pronalaze ovakvi crvi, što jasno ukazuje da ne govorimo o izolovanom incidentu, već o sistemskom problemu vodosnabdevanja. Ovi slučajevi pokazuju ozbiljne propuste u održavanju higijenske ispravnosti vode i održavanja, razvoja i unapređenja vodovodnog sistema.
Restrikcije vode i neulaganje u infrastrukturu
Problemi sa vodosnabdevanjem u Novom Sadu nisu ograničeni samo na pojavu nematoda. Podsećamo da su mnogi delovi grada i prigradskih naselja mesecima unazad trpeli restrikcije vode – česta isključenja tokom dana i noći – zbog nedovoljnog kapaciteta i dotrajale infrastrukture. Gubici u novosadskom vodovodnom sistemu su čak 30%. Uzrok ovih restrikcija leži u hroničnom neulaganju u vodovodni sistem: cevi kojima je istekao ekspoloatacioni vek, azbestne cevi, vodovi izvedeni bez adekvatne antikorozivne zaštite usled čega dolazi do čestih pucanja i izvorišta koja se nedovoljno štite. Neophodno je i rešavanje problema prečišćavanja otpadnih voda i proširenje kanalizacione mreže. Istovremeno, broj priključaka na gradsku vodovodnu mrežu neprestano raste kako se grad širi, ali taj rast nije ispraćen neophodnim investicijama u proširenje i unapređenje mreže.
Obmanjujući potezi vlasti umesto rešenja
Izražavamo posebno ogorčenje zbog načina na koji su predstavnici gradske vlasti pokušali da umanje ovaj problem. Umesto da priznaju ozbiljnost situacije i odmah rade na rešenju, oni su priredili neozbiljan performans pred kamerama – demonstrativno su pili vodu iz slavine kako bi uverili javnost da je sve u redu. Smatramo da je ovakvo obmanjivanje građana nedopustivo i krajnje neodgovorno. Takvi potezi ne rešavaju ništa; naprotiv, vređaju inteligenciju građana koji vrlo dobro znaju šta im izlazi iz česme. Zahtevamo od nadležnih da prestanu sa propagandnim trikovima i da se umesto toga posvete suštinskim rešenjima ovog problema.
Ovo je posebno problematično kada znamo da u Južnobačkom okrugu kojem pripada i Novi Sad prema izveštaju iz 2022. godine postoji više higijensko neispravnih javnih vodovoda nego onih koji su ispravni. Uvredljivo je za čitavu Vojvodinu gde tek svaki pet javni vodovod ispunjava kriterijume fizičko-hemijske i mikrobiološke ispravnosti.
Zdravstveni rizici vode sa nematodama i bez njih
Prema poslednjem dostupnom izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije iz 2022. godine u vezi sa zdravstvenom ispravnošću vode za piće iz javnih vodovoda, u Južnobačkom okrugu je kontrolisano 11 javnih vodovoda, pri čemu je u manje od polovine (ukupno 5) konstatovana zdravstvena ispravnost vode, u jednom je konstatovana fizičko-hemijska neispravnost vode, a ostalih pet je imalo udruženu mikrobiološku i fizičko-hemijsku neispravnost vode. Ukupno gledajući region AP Vojvodine, samo 9 (20,9%) javnih vodovoda ispunjavalo je uslove zdravstvene ispravnosti vode, dok je u ostalima konstatovana fizičko-hemijska, mikrobiološka ili udružena neispravnost vode.
Iako nadležni tvrde da ovi mikroorganizmi trenutno nisu pronađeni u velikom broju i da navodno ne predstavljaju direktnu opasnost po zdravlje građana, njihovo prisustvo u vodi za piće može predstavljati ozbiljan higijenski problem. Nematode u vodovodnom sistemu mogu biti pokazatelj da proces filtracije i dezinfekcije nije u potpunosti efikasan. Štaviše, stručne studije su pokazale da nematode mogu prenositi bakterije i tako im pružiti zaštitu od hlora i drugih metoda dezinfekcije.
Zahtevi inicijative „Pravo na vodu“
Od nadležnih institucija i odgovornih lica zahtevamo hitno ispunjenje sledećih mera:
- S obzirom na podatke koji su javno dostupni, a tiču se higijenske neispravnosti konstatovane u brojnim javnim vodovodima na teritoriji Južnobačkog okruga i AP Vojvodine uopšte – zahtevamo bolju komunikaciju rizika od strane nadležnih institucija, a najpre Instituta i zavoda za javno zdravlje. Umesto dosadašnjeg upornog negiranja problema, potrebno je obavestiti javnost šta su konkretni izazovi u vodosnabdevanju, odnosno o kakvim je fizičko-hemijskim i mikrobiološkim neispravnostima reč, te na koji način građani treba da postupaju da bi zaštitili svoje zdravlje. Obezbeđivanje zdrave pijaće vode mora biti apsolutni prioritet za nadležne institucije.
- Hitna sanacija kritičnih tačaka vodovodnog sistema – Odmah očistiti i dezinfikovati rezervoare, cevi i postrojenja za preradu vode na mestima gde je došlo do kontaminacije. Neophodno je utvrditi žarišta gde su nematode ušle u sistem i odmah ih ukloniti, kako bi voda u najkraćem roku postala mikrobiološki ispravna za piće.
- Hitno ulaganje u obnovu i modernizaciju infrastrukture – Bez odlaganja obezbediti dodatna sredstva za dugoročnu obnovu vodovodne mreže kako bi se gubici smanjili na ekonomski, ekološki i tehnički prihvatljiv nivo bitno manji od sadašnjih 30%. To podrazumeva zamenu starih i dotrajalih cevi, povećanje kapaciteta postrojenja za preradu vode i izgradnju novih izvorišta ili bunara po potrebi. Samo sistemskim ulaganjima možemo sprečiti da se slični incidenti ponavljaju u budućnosti.
- Obezbediti cisterne sa vodom za stanovništvo koje trpi restrikcije – nestašice vode za piće se moraju nadoknaditi na način da to ne košta dodatno stanovništvo, kao i da ne proizvodi nepotreban plastičan otpad. Smatramo da se u havarijskim situacijama mora pronaći način da se građanima obezbedi dovoljno vode za osnovne potrebe.