U mestu Donja Suvaja u opštini Gračac (Hrvatska) 25.07.2024. godine održan je protest protiv izgradnje male hidroelektrane (mHE) neposredno ispod Vrela Une. Započeti radovi na ovoj mHE privukli su veliku pažnju javnosti u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i celom regionu, dok je tokom mirnog protestnog okupljanja iznesen samo jedan zahtev: Hitna obustava svih radova!
Podršku udruženju “Una” Srb i meštanima i meštankama Donje Suvaje, prisustvom na ovom protestu, pružili su i predstavnici regionalnog saveza “Odbranimo r(ij)eke Balkana” iz Bosne i Hercegovine, čime je još jednom potvrđeno da nas reke spajaju.
Lejla Kusturica, aktivistkinja Fondacije Atelje za društvene promene – ACT Sarajevo ukazala je na nužnost zajedničkog delovanja u ovakvim slučajevima. “Boli nas kada gledamo svakodnevne destrukcije naših reka, šuma i prirode generalno. Ljudi u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj i ostalim državama regiona susreću se s istim problemima – narušavanjem naše životne sredine štetnim zahvatima koji su najčešće rezultat sprege investitorskih lobija i vlasti koje se ponašaju kao njihovi servisi. Pružamo punu podršku lokalnom stanovništvu u borbi protiv izgradnje male hidroelektrane na samom Vrelu Une, naše kraljice, i poručujemo da nema i neće biti mesta ovakvim projektima koji donose profit isključivo šačici investitora, pri tome nanoseći ogromnu i nenadoknadivu štetu našoj prirodi. Ne damo vam ni kap Une, Neretve i svih ostalih balkanskih reka!”, rekla je Kusturica.
Informacije o pogubnim planovima za izgradnju mHE na Vrelu Une, jedne od najznačajnijih reka u regionu, inicijativa “Pravo na vodu” dostavila je i javnosti u Srbiji. Žaklina Živković, aktivistkinja spomenute inicijative, ističe da je reka Una prirodno bogatstvo koje se mora čuvati a ne uništavati zbog mizernog procenta energije. “Neregularnosti koje prate ovaj projekat ali i poguban uticaj na prirodu i zajednicu odveć su nam poznati iz drugih borbi za životnu sredinu u regionu. Ohrabruje nas srčanost lokalne inicijative i odlučnost da se reka Una očuva, a mreža Odbranimo r(ij)eke Balkana solidarno stoji uz njih. Uradićemo sve što je u našoj moći da se u ovoj borbi istraje”.
Napominjemo, radovi na izgradnji spomenute mHE na Vrelu Une, koja je prepoznata i zaštićena kao područje NATURA 2000, dok u Bosni i Hercegovini ima status nacionalnog parka, započeti su na osnovu dozvola i saglasnosti od pre osam i 10 godina. Posebno je problematična odluka resornog ministarstva Hrvatske iz 2013. godine, kada su odlučili da za ovaj projekat nije potrebno izrađivati studiju o uticaju na životnu sredinu.
Ova dešavanja potvrđuju da za investitore štetnih hidroenergetskih objekata, koji naše vodotoke posmatraju isključivo kroz svoj profit, ne postoje nedodirljive reke, što je posebno zabrinjavajuće, naročito u uslovima kada moderni trendovi u fokus stavljaju očuvanje ekološke ravnoteže i održivi razvoj lokalnih zajednica.
Podsećamo da je Evropska unija u junu ove godine usvojila, prvi takve vrste, Zakon o restauraciji prirode. Ovaj zakon, između ostalog, predviđa i obavezu država članica da prioritetno restauriraju Natura 2000 područja do 2030. godine. Dok na staništima koja su u lošem stanju, države članice moraju poduzeti mere za obnovu: najmanje 30% do 2030, najmanje 60% do 2040, najmanje 90% do 2050. godine. Dodatno, zakon uvodi i obavezu da se do 2030. godine najmanje 25.000 km reka s branama i barijerama pretvori u slobodno tekuće reke. Da bi se to desilo, države članice moraju preduzeti mere za uklanjanje veštačkih barijera u površinskim vodama. Uzimajući u obzir sve navedene informacije, nameće se pitanje koja je svrha ovog zakona i zašto vlasti i institucije Republike Hrvatske dozvoljavaju gradnju mHE na vrelu jedne od najvrednijih reka u regiji kada će u narednom periodu imati obavezu da takvu jednu branu uklanjaju?
Mi, udruženja i neformalne grupe građana regionalnog saveza “Odbranimo r(ij)eke Balkana”, iskreno se nadamo da će Hrvatska, članica Evropske unije, primenjujući pravnu regulativu ove evropske zajednice u pogledu zaštite životne sredine, uvažiti zahteve lokalnog stanovništva i celokupne šire javnosti i doneti odluku o trajnom obustavljanju izgradnje ovog i svih drugih hidroenergetskih objekata u slivu zaštićene Une.
Pravo na vodu, Organizcija za političku ekologiju Polekol, Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, Studenac Nova Varoš, Varuhinje rek – Čuvarke r(ij)eka, Odbranimo reke Stare planine, Građanska čitaonica Libergraf Užice, SEOS – Savez Ekoloških Organizacija Srbije – Znamo da ne damo, Udruženje građana NE DAMO JADAR, Eko Brigada Jagodina, Ekolosko-humanitarna udruga Gotuša, nEKO brine za LEVAČ, Klub Sportskih Ribolovaca Travnik, Green team – Novi Grad, Crnogorsko Društvo Ekologa/Montenegrin Ecologists Society, Udruženje „Za Doljanku“ Jablanica, Marš sa Drine, STOP izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci, BITKA ZA VLASINU!, Eko Istok, Eko Akcija PSD „Treskavica“ Trnovo, Neretvica – PUSTI ME DA TECEM, Save the blue heart of Europe – Riverwatch