Povodom izdavanja Rešenja o uslovima za zaštitu prirode – Projekat “Jadar” 32 organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom prirode pozivaju Vladu Srbije i Ministarstvo zaštite životne sredine da preuzmu odgovornost i preduzmu mere za sankcionisanje odgovornih u Zavodu za zaštitu prirode Srbije za netransparentan i nelegitiman proces izdavanja uslova zaštite prirode za projekat „Jadar“.
ZAHTEV ZA ODGOVORNOST ZA NEREGULARNO IZDAVANJE USLOVA ZA ZAŠTITU PRIRODE – PROJEKAT JADAR
Rešenje o uslovima zaštite prirode za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“ izdato je 21. avgusta 2024. godine na Zahtev kompanije Rio Sava, a od strane Zavoda za zaštitu prirode Srbije, stručne ustanove koja obavlja delatnost zaštite i unapređenja prirodne baštine Srbije.
Nakon objavljivanja informacija Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), javnosti je data potvrda sumnji da su uslovi zaštite prirode za Projekat „Jadar“ izrađeni mimo standarda, da su menjani i usvojeni bez saglasnosti dela stručnjaka zaposlenih u Zavodu, da su u skladu sa interesima kompanije a na štetu prirode i građana Srbije.
Dobro upravljanje životnom sredinom i očuvanje prirodnih resursa Srbije počivaju na kvalitetnom radu institucija, primeni zakona, poštovanju procedura, korišćenju naučnih podataka i stručnih mišljenja.
Razumevajući kompleksnost procedura u odobravanju projekata, smatramo da je osnovni zadatak Zavoda da kroz izdavanje rešenja o uslovima zaštite prirode detaljno iznese sva saznanja o prisustvu prirodnih vrednosti na datom području, bez paušalnog odabira „nekih od značajnijih vrsta“, da proceni moguće uticaje i da predloži mere zaštite. Načela prevencije i predostrožnosti i načelo očuvanja prirodnih vrednosti, koja su definisana Zakonom o zaštiti životne sredine, nalažu da se prirodne vrednosti identifikuju i navode, kao i da se procenjuje svaki mogući uticaj na njih, u skladu sa najboljim saznanjima struke i bez ikakvih kompromisa.
Zabrinjava činjenica da rukovodstvo Zavoda za zaštitu prirode Srbije ne uvažava znanja i mišljenja svojih zaposlenih, a zbog političkih odluka urušava prakse koje su razvijane godinama i na taj način u visokoj meri ugrožava prirodu Srbije i njene građane.
Smatramo da je zaštita prirode jedan od prioriteta našeg društva, i da institucije nadležne za zaštitu prirode moraju da budu najveći borci i zagovornici očuvanja prirodnih resursa.
Projekat Jadar, koji nosi veoma velike rizike za prirodu i građane Srbije, kroz ovakve postupke i prakse stimuliše korupciju i dodatno urušava poverenje građana u institucije.
Kako ovakav načini izrade uslova zaštite prirode ne bi postao uobičajena praksa, što može imati teške i tragične posledice, tražimo:
- hitnu zaštitu stručnjaka Zavoda koji su se usprotivili načinu donošenja rešenja od bilo kakvih potencijalnih kaznenih i disciplinskih postupaka, kao i od potencijalnog mobinga od strane pretpostavljenih;
- ostavku direktorke Zavoda za zaštitu prirode Srbije;
- sankcionisanje nadležnih u Ministarstvu zaštite životne sredine;
- reviziju i dopunu zakonskog okvira za izdavanje uslova zaštite prirode i internih akata Zavoda koji će osigurati doslednu primenu stručnih saznanja i sprečiti upliv drugih interesa prilikom izrade rešenja o uslovima zaštite prirode, u što kraćem roku.
Organizacije potpisnice:
Mladi istraživači Srbije
Bela Čaplja 1166
Beogradska otvorena škola
CEKOR- Centar za ekologiju i održivi razvoj
Centar modernih veština
Centar za građansko delovanje
Centar za unapređenje životne sredine
Društvo Stara planina
Eko centar
Eko klub Zeleni putokazi
Ekološki pokret “Okvir života”
Evropski pokret u Srbiji-Valjevo
GM Optimist
Inženjeri zaštite životne sredine
iRevolucija
Liga za ornitološku akciju
Lokalni odgovor
Media i reform centar Niš
Nacionalna ekološka asocijacija
Organizacija za političku ekologiju Polekol
Pokret gorana Novog Sada
Pokret gorana Vojvodine
Pridruži se
PROAKTIV
Udruženje Ekomar
Udruženje građana “Novi put”
Udruženje Južna Morava-Lalinac
Udruženje novinara EKO VEST
Udruženje za zaštitu šuma, Novi Sad
UNEKOOP
Zelena lista Srbije
Zeleni ključ