Od početka studentskih protesta javno i nedvosmisleno podržavamo sve njihove zahteve. Od pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine duboko smo potreseni stradanjem nevinih ljudi, nasiljem kome svedočimo, kao i postupanjem institucija koje, umesto da rade svoj posao, pokušavaju pomoću različitih manevara da ugase studentsku borbu. Studenti su pokazali da to nije moguće i da, dok institucije ne počnu da rade u skladu sa svojim nadležnostima, borba neće prestati. Vladavina prava i odgovornost nosilaca javnih funkcija moraju biti temelj funkcionisanja društva. Međutim, Srbija već dugo nije država vladavine prava.
Već godinama svedočimo pritiscima, napadima i pretećim kampanjama protiv organizacija civilnog društva, branilaca ljudskih prava, aktivista, novinara i građana koji se usuđuju da se suprotstave korupciji i zloupotrebi institucija. Svedoci smo zloupotrebe bezbednosnih struktura i drugih institucija u cilju nelegalne špijunaže aktivista i montiranja krivičnih i drugih procesa sa ciljem zastrašivanja aktivista i novinara. Pritisak na civilno društvo po prvi put je dobio i institucionalni oblik kroz Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, na isti način na koji je to regulisano u Rusiji i Belorusiji. Na sve ovo, nadležne institucije i dalje ćute i ne rade ono što im je u opisu posla – ne štite građane i javna dobra i opšte interese.
Ovih dana svedočili smo i uznemiravanju, hapšenjima, proterivanju iz zemlje i zabrani ulaska aktivistima, studentima i javnim ličnostima iz inostranstva. Takođe svedočimo targetiranju građana koji imaju dvojno državljanstvo, dok osuđeni ratni zločinci dele lične podatke studenata i time ugrožavaju njihovu bezbednost.
Prisustvujemo i pokušajima vlasti da fingira demokratiju i inkluzivnost procesa kreiranja politika formalnim uključivanjem civilnog društva u razne procese donošenja odluka, čiji se rezultat, koliko god deluje dobro “na papiru”, u praksi ne primenjuje, a standardi zaštite ljudskih prava i sloboda su u konstantnom padu poslednjih godina. Građani i civilno društvo nemaju mogućnost da utiču na odluke o projektima i aktivnostima koje već imaju ili mogu imati negativan uticaj na prava, imovinu, zdravlje i bezbednost građana. Javni prostor i usluge, kulturna baština i prirodni resursi svakodnevno se otimaju građanima uz aktivno saučesništvo javnih institucija, javnih službenika i najviših funkcionera ove zemlje.
Zbog svega navedenog, a vođeni idejom da pravna država konačno mora da odnese prevagu, doneli smo odluku da prekinemo saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji do ispunjenja studentskih zahteva. Pod saradnjom smatramo svako članstvo – kako formalno tako i neformalno – u radnim grupama Vlade i njenim ministarstvima, kao i svim ostalim stalnim i ad hok radnim grupama, savetima i sličnim instrumentima državnih organa koji podrazumevaju našu direktnu uključenost.
Nećemo odustati od vraćanja institucija Republike Srbije njihovim nadležnostima i građanima; njihovom zakonitom, pravilnom i delotvornom radu. Ostajemo posvećeni svom radu i nastavićemo da pratimo sve procese donošenja odluka, redovno izveštavamo javnost o njihovim efektima, kao i da u narednom periodu koristimo sve pravne, administrativne i druge mehanizme državnih organa. Na taj način ćemo štititi ljudska prava, životnu sredinu, prijavljivati krivična dela i prekršaje, ukazivati na štetne odluke i postupke, te koristiti sve dostupne mehanizme u cilju zaštite javnog interesa, ljudskih prava, sloboda, zdravlja, bezbednosti i imovine građana, u skladu sa ciljevima, vizijama i misijama naših organizacija.
Obaveštenje o napuštanju radne grupe je upućeno pisanim putem Ministarstvu zaštite životne sredine, Sekretarijatu ministarstva, Radnoj grupi za izradu Nacrta Strategije za primenu Arhuske konvencije.
Odluku o prestanku saradnje sa izvršnim i zakonodavnim organima vlasti donele su i sledeće organizacije:
- A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava
- Alternativni centar za devojke
- ASTRA-Akcija protiv trgovine ljudima
- Asocijacija medija
- Asocijacija onlajn medija
- Autonomni ženski centar
- Beogradski centar za bezbednosnu politiku
- Beogradski centar za ljudska prava
- Centar savremene politike
- Crta
- Evropski pokret u Srbiji
- FemPlatz
- Građanske inicijative
- Helsinški odbor za ljudska prava
- Inicijativa mladih za ljudska prava
- Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S
- Kolektiv Ministarstvo prostora
- Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM
- Međunarodna mreža pomoći IAN
- Nacionalna koalicija za decentralizaciju
- Nezavisno društvo novinara Vojvodine
- Nezavisno udruženje novinara Srbije
- Partneri za demokratske promene Srbija
- PIN – Mreža psihosocijalnih inovacija
- Polekol – Organizacija za političku ekologiju
- Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI
- SHARE Fondacija
- Slavko Ćuruvija fondacija