Nacrt Prostornog plana za Specijalni rezervat prirode Rtanj predviđa rešenja koje mogu ozbiljno ugroziti prirodu i šansu za održiviji razvoj ovog jedinstvenog područja. Odsustvo zaštitne zone, planiranje skijališta i izgradnja malih akumulacija su potezi koji će dovesti do devastacije prirodnih vrednosti ovog područja. U nastavku iznosimo ključne probleme koji dolaze sa ovakvim Prostornim planom.
Dok se u Vojvodini redovno primenjuje praksa uspostavljanja zaštitnih zona oko zaštićenih područja, ostatak Srbije, uključujući Rtanj, neopravdano zaostaje za ovom dobrom praksom. Ovo je očigledan nedostatak u Nacrtu PPPN SRP Rtanj. Zaštitna zona je od ključne važnosti za očuvanje integriteta prirodnog dobra, a njeno izostavljanjeugrožava šire područje, ne samo granice rezervata.
Predloženi Prostorni plan predviđa izgradnju skijališta na Rtnju, što predstavlja ozbiljnu pretnju po ekosistem. Gradnjom skijališta bi uklonile velike površine očuvanih visokih šuma, fragmentisala staništa ugroženih biljnih i životinjskih vrsta i narušile pejzažne vrednosti. S obzirom na promene u klimi, skijališta na nadmorskim visinama ispod 1500 metara čak i na Alpima koji imaju znatno više padavina postaje neodrživo, a veštačko osnežavanje je i ekološki i ekonomski neopravdano. Ovakvi projekti nemaju dugoročnu perspektivu i potrebno ih je izbrisati iz Nacrta plana.
Planirana izgradnja malih akumulacija na Vrmdžanskoj, Lozanskoj reci i Jošanici ozbiljno ugrožava hidrografski sistem Rtnja i krši važeće strateške akte u oblasti upravljanja vodama i vodosnabdevanja . Ove akumulacije bi značajno izmenile ekosisteme planinskih reka pretvarajući salmonidne vode u značajno izmenjena vodna tela i ugrozile autohtone vrste riba i drugih akvatičnih organizama . Uz to, otvaranje mogućnosti za hidroenergetsko iskorišćenje u potpunosti je u suprotnosti sa lokalnim zabranama izgradnje mini hidroelektrana.
Stanje šuma na Rtnju nije zadovoljavajuće, sa velikim delom degradiranih šumskih površina. Melioracija degradiranih šuma i rekonstrukcija u šikarama predstavljaju važne mere koje bi povećale zadržavanje vode, poboljšale biodiverzitet i smanjile eroziju zemljišta. Iako se sadašnja rekonstrukcija šuma smatra ekonomski nerentabilnom, dugoročne ekološke koristi nadmašuju kratkoročne ekonomske interese upravljača.
Pozivamo građane da se uključe u proces javne rasprave i pošalju primedbe na predloženi Nacrt Prostornog plana. Svoje primedbe možete poslati na sledeću adresu Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije, Ul. kralja Milutina 10a, 11000 Beograddo 1. Oktobra. 2024. Kao i da uzmu učešće na javnoj sednici komisije za javni uvid u petak 11. Oktobra 2024.g. S početkom u 11č u sali SO Sokobanja u Ul. Svetog Save br. 23 u Sokobanji.
Preuzmi primedbe Polekola OVDE.
Ne smemo dozvoliti da od ove piramidalne planine neko napravi betonsku kocku – pošaljite primedbe! Nacrt PPPN i SPU su dostupni na linku: https://www.mgsi.gov.rs/cir/dokumenti/javni-uvid-u-nacrt-ppppn-srp-rtanj-i-izveshtaj-o-spu-ppppn-srp-rtanj-na-zhivotnu-sredinu
Nalsovna fotografija: Rtanj, Miloš Knežević